👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق تاریخچه لرستان

ارتباط با ما

... دانلود ...

تاریـخ لرستــان

لرستان پیش از تاریخ

بنا به عقیده بسیاری از باستان شناسان، لرستان از چهل هزار سال پیش به وسیله اقوامی كه به علت نداشتن خط هویت آنها ناشناخته مانده، مسكون بوده است. در این عهد، انسان پیش از تاریخ در شكاف‌هایی كه در جوانب پردرخت كوه‌ها حفر می‌شد و یا غالبا در یكی از غارها یا پناهگاه‌های سنگی متعدد زندگی كرده و از طریق شكار و جمع آوری دانه‌های وحشی امرار معاش می‌كرد.

به طور كلی بازمانده‌های فرهنگی جوامع پیش از تاریخ لرستان، بیانگر آن است كه این جوامع به تدریج مراحل تكامل فرهنگی از جمله دوره پارینه سنگی، میان سنگی، نوسنگی و شهرنشیتی را پشت سر گذاشته‌اند.

بدین ترتیب لرستان از نظر باستان شناسی یكی از مراكز مهم است، زیرا از جمله معدود سرزمین‌هایی است كه انسان برای اولین بار به اهلی كردن حیوانات و نباتات پرداخته یا به عبارت دیگر زندگی ده نشینی و كشاورزی را كه لازمه پیدایش تمدن است، آغاز كرده است.

لرستان در دوره تاریخی

در هزاره سوم پیش از میلاد، اقوام دشت بین النهرین (بابلیان ـ سومریان) وارد مرحله تاریخی شدند و بر اثر متونی كه درباره تاریخ مملكت خود و همسایگانش باقی گذاشته‌اند تا اندازه‌ای به روشن شدن زوایای تاریخ مملكت خود و همسایگان ایران كمك نمودند.

در این متون اشاره به اقوامی شده است كه در شرق بین النهرین یعنی سرزمین ایران ساكن بودند. این اقوام از جنوب به شمال عبارت بودند از: عیلامیان و كاسیها كه در بخشهایی از لرستان سكونت داشته‌اند. بنابراین این دو قوم قدیمی‌ترین ساكنین لرستان به شمار می‌آیند كه نام آنها در متون تاریخی ثبت گردیده است. اینك به اختصار به شرح هر یك از این دو قوم می‌پردازیم.

لرستان در دوره عیلامیان

نخستین قومی كه بر لرستان حاكمیت داشته است، عیلامیان بوده‌اند. آنها از نژاد بومی ایران (آسیانیك) بوده و از چگونگی تشكیل جوامع و ابتدای تاریخ ایشان اطلاع درستی در دست نیست. ولی آن چه مسلم است از اوایل هزاره چهارم و پیش از ورود اقوام آریایی به ایران موفق به ایجاد دولتی در بخش‌هایی از سرزمین ایران شده‌اند. دولت عیلام شامل خوزستان، لرستان امروزی، پشت‌كوه و كوه‌های بختیاری بوده است. بابلی‌ها این سرزمین را «الام» یا «الامتو» یعنی كوهستان و شاید كشور خورشید می‌نامیدند. شهرهای عمده آن عبارت بودند از : شوش، اهواز، ماداكتو (صیمره ـ دره شهر) و خایدالو كه در جای خرم آباد امروزی بوده است. عیلامیها در مدت چند هزار سال هویت خود را در برابر اقوامی نیرومند چون سومریها، آكدیها، بابلیها و آشوریها همچنان حفظ كردند و عاقبت به جهت اختلافهای داخلی و جنگ‌های خانگی از دشمن خود آشور شكست خوردند (654 ق.م) و از صفحه روزگار به عنوان دولتی مستقل برافتادند.

فهرست

فصل اول ـ تاریخچه لرستان

بخش اول : تاریخ

بخش دوم : زبان و معنی و مفهوم لر

بخش سوم : دین و مذهب

بخش چهارم :‌ آداب و رسوم ازدواج

فصل دوم ـ هنر و معماری

بخش اول : معماری

بخش دوم : صنایع دستی

بخش سوم :‌ فلزكاری

فصل سوم ـ پوشاك لرستان

بخش اول : پوشاك زنان

بخش دوم : پوشاك مردان

بخش سوم : پوشاك كودكان

فصل چهارم ـ تصویرها

👇محصولات تصادفی👇

فایل اتوکد برش منزل مسکونی 3 طبقه با کد ارتفاعی و مبلمان کامل قابل ویرایش تحقیق تاثیر گزارش حسابرسی بر بازده سهام گزارش کارآموزی برق در مورد نصب آسانسور دانلود فایل ورد Word پروژه بررسی دستگاه تست پیچش پلاستیک پاورپوینت سازماندهی و انواع ساختار سازمانی سنتی و نوین