👈 فروشگاه فایل 👉

پروژه کارآفرینی شرکت تولیدی پنیر پرمایون (حامد طوس)

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق کارآفرینی شرکت تولیدی پنیر پرمایون (حامد طوس)در 22 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه:

پنیر یکی از محصولات متنوع شیری است که انسان از هزاران سال قبل با طرز تهیه و بسیاری از خواص آن آشنایی داشت . بسیاری اولین مبدا پیدایش آن را به اعراب مصری نسبت می دهند که به طور تصادفی به روش تهیه آن پی بردند.

با گذشت زمان و گسترش فن پنیر سازی روشهای مختلفی برای ساختن انواع پنیر ابداع گردید .

بطوریکه امروزه صدها نوع پنیر در دنیا ساخته می شود و عوامل زیادی در تنوع این پنیر ها در مناطق مختلف دخالت دارد. مثلا نوع شیری که بیشتر در منطقه معمول است،شرایط آب و هوایی،خاک،وضعیت کارگری و عقاید مذهبی و آداب و رسوم محلی در آمریکا و کانادا و بسیاری از نقاط دیگر منحصرا از شیر گوسفند- بز- مادیان و گاومیش پنیر تهیه میشود و حتی گفته شده در بعضی نقاط از شیر گوزن و الاغ و پستانداران دیگر نیز استفاده می شود. پنیر علاوه بر اینکه از نظر تغذیه ای و داشتن املاح و ویتامین ها و پروتئین و چربی دارای اهمیت است از این نظر که قابلیت نگهداری طولانی و در نتیجه حمل و نقل آسان می باشد نیز حائز اهمیت است.

اگر تاریخچه صنایع لبنی هر کشوری را مورد مطالعه قرار دهیم پنیر از اقلام عمده تولیدات لبنی آن کشورها می باشد . اما وقتی به تاریخچه حدود 40 ساله صنایع لبنی ایران نظر می کنیم می بینیم با اینکه تولید پنیر از دیر باز مورد علاقه مردم کشورمان بوده و همواره به عنوان یکی از غذا های اصلی و عمده مردم بشمار می رفته ولی به پنیر سازی اهمیت داده نشده و تنها آمار واردات بوده که به روز افزایش یافته است.لذا در این طرح بر آن هستیم که با تدوین و گرد آوری مطالب مورد لزوم جهت احداث واحدهای کوچک تولید پنیر راهنمایی جهت سرمایه گذاران در این صنعت باشیم.

تعریف محصول:

پنیر سفید ترکیبی است از کازئین ،چربی،ویتامین و مواد معدنی با نسبت های تقریبا مشخص و مادّه اولیه اصلی آن عبارتست از:شیر تازه گاو و یا گوسفند و ماده اولیه فرعی آن شامل نمک طعام ،کلرور کلسیم (یا کربنات کلسیم) و مواد لاکتیکی و مایه پنیر بدون استاندارد تهیه و در دسترس مصرف کنند گان قرار می گیرد . واحدهایی که پنیر به صورت بهداشتی تهیه و تولید می نمایند بسیار محدود بوده و حتی تعدادی از آنها نیز در حال حاضر فعالیتی ندارد.

وضعیت عرضه:

عرضه پنیر در کشور عبارتند از تولیدات داخل و واردات که تولیدات داخل توسط چندین واحد صنعتی و نیمه صنعتی و سنتی انجام می گیرد که این واحدها تحت پوشش شرکت صنایع شیر،بنیاد مستضعفان و وزارت جهاد سازندگی و غیره می باشند که به علت وجود مسئله تهیه شیر از نظر مقدار و قیمت همواره دست به گریبان مسائل تولید هستند و جهت بهبود وضعیت تولید اقداماتی باید در جهت توسعه دامداری،افزایش عرضه پنیر از طریق واردات انجام می گیرد که عمدتا از کشور دانمارک وارد می شود و در قالب کالاهای اساسی به صورت سهمیه بندی در اختیار مصرف کنند - گان قرار داده می شود.

بنا براین با وجود مقدار متنابهی تولید داخلی و همچنین واردات همواره پنیر یکی از مواد غذایی مطلوب میباشد که وجود تقاضای بیش از حد برای دریافت آن از طریق سیستم سهمیه بندی و بالا بودن قیمت آن در بازار بخش دیگر غذایی و اختلال در عرضه آن و قیمت سایر مواد پروتئینی و جایگزین پنیر آزاد مؤید این مطلب می باشد.

وضعیت تقاضا:

با توجه به رشد فزاینده جمعیت افزایش میزان نفوذ پذیری پنیر در تغذیه مردم در وعده های مختلف راند مان شیردهی و سرمایه گذاری صنعتی انجام می گیرد.چون کره و گوشت و غیره و بروز حوادث قهری چون سیل، زلزله ، جنگ در کشور های همسایه و مهاجرت آوار گان به کشور عوامل ایجاد تقاضایی مازاد بر تقاضای طبیعی بوده و این کالا همواره به عنوان یکی از بهترین و ساده ترین مواد غذایی بوده تقاضای محصول یکی از مواد غذایی است که مورد مصرف عموم اقشار جامعه می باشد لذا همواره تقاضای زیادی باقی می ماند که آن را باید با احداث واحدهای جدید برطرف نمود .

قیمت فروش:

در هر شرایط اقتصادی، جغرافیایی، جوی و منطقه ای قابل تغذیه می باشد، بنابراین عوامل تقاضا همواره روبه افزایش بوده که با در نظر گرفتن مقدار عرضه موجود همچنان خلائی در برآورده نشدن محصول وجود نداشته است.

اکنون قیمت های محصول از قرار هر کیلویی16000 الی20000 ریال در بازار رایج می باشد و احیانا اگر کنترلی هم بر قیمت آن از طرف سازمان های ذیربط صورت گیرد نرخی را برآورد خواهند کرد که با توجه به هزینه های تولید و نهایتا قیمت تمام شده ارزیابی می گردد که مبلغی را هم جهت سود تولید کننده در نظر خواهند گرفت که این در کارخانه پنیر سازی گلپایگان حدود 9000 ریال بر کیلوگرم می باشد و قطعاً این قیمت در نقاط مختلف کشور با توجه به قیمت شیر متغیر خواهد بود که بر اساس روش حسابداری صنعتی و احتمالا فاکتورهای محدود کننده از طرف سازمانهای مذکور قیمتی برا ورد خواهد شد که ادامه حیات اقتصادی تولید کننده را تضمین خواهد کرد.

اشتغال زایی:

یکی از معضلاتی که کشورمان از ان رنج می برد افزایش بی رویه جمعیت ان می باشد که موجب بروز بیکاری های آشکار و نهان و اشتغال به مشاغل کاذب و غیره گشته که هر یک به نوبه خود اثرات سوئی به سیستم اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی جامعه نهاده است.

بنابر این در راستای این رشد جمعیت و هماهنگ با آن بایستی حمایت دولت و سازمانهای ذیربط و با یاری مردم مشاغل مولدی با سرمایه گذاری در طرحهای صنعتی و غیره ایجاد گردد تا ضمن بکار گیری نیروهای مستعد جامعه به تولید ،محصولاتی منجر شود که مورد نیاز جامعه بوده و مایحتاج عمومی را تامین می کند لذا با اجرای این گونه طرحها در مناطق مختلف کشور که دارای استعدادهای بالقوه در زمینه مواد اولیه ،امکانات زیر بنائی،راههای ارتباطی و سیاست های حمایت دولت و غیره میباشند عده زیادی مشغول به کار و فعالیت شده و موجب رشد و توسعه منطقه می گردد.

مجوزهای لازم جهت راه اندازی طرح:

· مجوز رسمی از وزارت کار و امور اجتماعی

· مجوز رسمی از سازمان بهداشت کشور

· مجوز رسمی از سازمان مسکن و شهر سازی

· برخورداری از علامت استاندارد کالا

بررسی فنی:

دومین مبحث مطروحه در فرایند تحقیق مربوط است به بررسی فنی که در این باب به موضوعاتی مانند مشخصات فنی محصول ،روش تولید ،ماشین آلات،تاسیسات و تجهیزات، وسایل حمل و نقل، مواد اولیه و مشخصات فنی نیروی انسانی و نوع تخصص،مکان و خصوصیات آن و مسا ئلی از اینگونه که در مورد چگونگی تولید مطرح میشود ،می پردازد.

1- موضوع طرح:

احداث کارخانه به منظور تولید پنیر و خامه از شیر تازه گاو و گوسفند به ظرفیت سالیانه 900تن شیر بر اساس یک شیفت 8ساعت در روز و 300روز کاری در سال میباشد.

2- محل اجرا:

محل اجرای طرح در محلی باید باشد که از نظر مواد اولیه،جاده،سوخت،آب و هوا دارای امکانات با لقوه باشد.

3- هدف طرح:

تهیه پنیر از تبدیل شیر به ماده ای متراکم که طول عمر بیشتر از شیر داشته،طعم مطلوبی دارد و انتقال ان برای مصرف کننده راحت تر و از نظر تولید کننده کاهش حساسیت شیر و تبدیل ان به محصولی مفید می باشد.

امکانات موردنیاز جهت احداث کارخانه

1- زمین مورد نیاز:

زمین مورد نیاز کارخانه به مساحت 1000 متر مربع به ابعاد کلی و تقریبی (25×40 متر) می باشد. هزینه خرید زمین از قرار هر متر مربع 25000 ریال برابر 25000000 ریال برآورد می گردد لازم به یاد آوردی است چنانچه زمین مورد نیاز به رایگان در اختیار طرح قرار گیرد هزینه زمین از کل سرمایه گذاری طرح کسر خواهد شد.

2- محوطه سازی:

1-2) خاک برداری:

خاک برداری زمین به منظور برداشت خاک نباتی و حمل آن به خارج از کارگاه صورت می گیرد عمق خاک برداری بطور متوسط 20 سانتی متر در نظر گرفته شده است. هزینه خاک برداری در قیمت زمین منشور می گردد.

2-2) دیوار کشی:

ضروریست که اطراف زمین کارخانه به ارتفاع 2 متر دیوار کشی شده و دروازه ای به عرض 6 متر در ورودی به آن تعبیه شود. نوع دیوار و دروازه می تواند بر حسب امکانات دسترسی به مصالح در محل اجرا متغیر باشد . غالباً از دیوار آجری یا بلوک سیمانی استفاده می شود. هزینه دیوار و تعبیه دروازه از قرار هر متر طول 90000 ریال بالغ بر 11700000 ریال برآورد می گردد .

11700000 =متر/ ریال 90000 ×متر(25+40) 2

3-2) خیابان کشی :

به منظور سهولت در رفت و آمد ضروری است محوطه جلوی ساختمان واحد آسفالت و اطراف سالن ها به عرض یک متر پیاده رو سازی شود که حدود 300متر مربع می باشد . هزینه جدول بندی و آسفالت و پیاده روسا زی از قرار هر متر مربعی 8000ریال 2400000ریال براورد می گردد.

4-2) روشنائی:

به منظور روشنائی محله واحد 10 چراغ از قرار هر واحد 150000 ریال پیش بینی میگردد که مبلغ هزینه روشنائی محوطه بالغ بر 1500000 ریال برآورد می گردد.

5-2) فضای سبز:

به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی محیط کار لازم است که محوطه واحد درختکاری گردد. بدین منظور هزینه ای بالغ بر1000000 ریال جهت ایجاد فضای سبز برآورد می گردد. بنابراین کل هزینه محوطه سازی بالغ بر 16600000 ریال می گردد.

3- ساختمان سازی:

کل مساحت زیربنای مفید کارخانه در حدود 277 متر مربع خواهد بود که عمدتا نوع ساختمان ها در این طرح از نظر مصالحی که در ان بکار گرفته می شود ،می تواند متفاوت باشد لذا به دلیل حفظ کیفیت در ساختمان سازی و کاهش قیمت ها در این طرح پیش بینی می گردد که مشخصات و نوع ساختمان ها بر حسب جدول زیر باشد.

👇محصولات تصادفی👇

ترجمه مقاله مدیریت استراتژیک منابع انسانی و کارکنان دانشی مدارهای الکترونیکی شبکه های کامپیوتری دانلود مقاله سرای دوستی (مركز كودكان خیابانی) جزوه آموزشی نرم افزار دارایی ثابت همکاران سیستم راهنمای کاربری نسخه 2.7 مبانی نظری وپیشینه تحقیق رفتار مصرف کننده